top of page
3.png

Hlava 5

umelecké združenie

vlnka2.png

“Mesto plné nie len úžasných výtvarných diel, ale tiež skvelých ľudí, ktorí týmto dielam dávajú šancu znovu ožívať. Mesto dýchajúce históriou, príbehmi a ich nositeľmi. Pestrosť ulíc, ktoré nás všetkých obklopujú sa v nás odrážajú, a tak sme všetci, ktorí k tomuto mestu máme vzťah s ním prepojení a tvoríme vzájomne jeden neodľučiteľný celok.”

 

Hlava***** je združenie mladých ľudí, ktorí mapujú a následne popularizujú výtvarné diela vo verejnom priestore mesta Trenčín. Inštitúcia vznikla ako reakcia na ich súčasný stav, a predovšetkým sa snaží o ich zachovanie a revitalizáciu. Združenie fungujúce už viac ako 2 roky, neustále hľadá a zbiera nové informácie o sochách, reliéfoch, mozaikách a maľbách, nachádzajúcich sa na sídliskách, či rôznych verejných budovách. Hlava***** má za sebou niekoľko lokálnych aj zahraničných výstav, prednášok a diskusii, a tiež prednedávnom dokončila svoju prvú realizáciu v podobe pamätnej tabule na Brezine. Vystúpili sme na PechaKucha Night, diskutovali v bratislavskej Kunsthalle, vystavovali na zlínskom Designweeku, či sprevádzali vás na cyklo-prechádzkach po stopách trenčianskych výtvarných diel. V budúcnosti by sme radi vytvorili atlas, vďaka ktorému sa výtvarná pamäť nášho mesta zachová pre ďalšie generácie presne tak, ako tie minulé vytvorili tieto krásne výtvarné prvky pre nás.

 

Prečo by mal byť Trenčín mestom kultúry?

“Trenčín je skvelým miestom, práve vďaka kultúre, ktorú tu môže každý jeho návštevník vnímať všade naokolo. Naše združenie síce mapuje výtvarné diela, no takisto vnímame, že tieto diela môžu existovať práve vďaka pestrej a všadeprítomnej kultúre. Tá nás totiž všetkých formuje a dáva tak príležitosť ku vzniku novej. Kultúru tu vytvárajú ľudia, pre seba aj pre druhých, je skrátka samozrejmou súčasťou nás všetkých.”

Viac infomácii nájdete na stránke Hlava5

bottom of page